بهتر است بدانیم

چه لب تابی را بخریم

لپ‌تاپ‌ها به دلیل افزایش توانایی‌ها و نیز قابلیت جابجایی روز به روز در بین افراد محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. این راهنما شما را در یافتن بهترین لپ‌تاپ متناسب با نیازتان یاری می کند.این راهنما هشت معيار اصلي را براي انتخاب يك لپ‌تاپ مناسب پيشنهاد مي‌كند.

اندازه و وزن
مطمئناً اندازه و وزن یک کامپیوتر همراه مهمترین موضوع در انتخاب یک لپ‌تاپ می‌باشد. تعداد زیادی لپ‌تاپ بسیار کوچک و سبک وجود دارند. اما بخش‌هایی از رایانه (مانند درایوهای نوری) نیز فدای اندازه می شوند. لپ‌تاپهایی که به جای کامپیوتر رومیزی استفاده می شوند دارای همان قدرت کامپیوترهای رومیزی هستند. اما مطمئناً جابجایی این سیستم ها به علت بزرگ و سنگین بودن مشکل افرین است. هنگامیکه قصد انتخاب یک لپ‌تاپ را دارید، به این نکته به خوبی توجه کنید که امکانات و لوازم جانبی برای شما مهمتر است یا حجم و اندازه دستگاه. ممكن است بخواهيد لپ‌تاپ را در همه جا با خود همراه داشته باشيد در اين حال، خريد لپ‌تاپ‌هاي سنگين مناسب نيست. چرا كه حمل و نقل آنها در بلند مدت ممكن است عارضه‌هاي جسمي براي شما به همراه داشته باشد. به علاوه مي‌توانيد از درايوهاي خارجي (External DVD Drive) نيز براي جبران كاستي‌هاي لپ‌تاپ‌هاي سبك استفاده نماييد.

پردازشگر
سرعت پردازشگر به نيازمندي‌هاي شما ارتباط اصلي دارد. اگر مي‌خواهيد تنها از لپ‌تاپ براي اموري مانند جستجوي اينترنت، ارسال پست الكترونيكي و كار با نرم‌افزارهاي عمومي استفاده كنيد مي‌توانيد يك لپ‌تاپ با سرعت 800 مگا هرتز انتخاب كنيد، ليكن اگر به دنبال اجراي برنامه‌هاي گرافيكي يا انجام بازي‌هاي پيچيده هستيد بايد پردازشگر لپ‌تاپ شما حتما بيش از 2 گيگا هرتز سرعت داشته باشد.

حافظه(RAM)
حافظه قابل نصب در لپ‌تاپ به طور کلی کمتر از رايانه‌هاي شخصي است. هنگام خرید یک لپ‌تاپ حتماً در مورد حداکثر RAM پشتیبانی شده در دستگاه اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت کنید. در ضمن بد نیست ببینید که آیا خودتان هم می توانید RAM دستگاه را افزایش دهید، یا حتماً باید توسط آن شرکت و متخصصینش انجام شود.

نمایشگر (Display)
هنگامی که قصد خرید یک لپ‌تاپ را دارید به قدرت تفکیک پذیری(Resolution) صفحه نگاه کنید. معمولاً صفحه نمایش بزرگتر ترجیح داده می شود. اما بعضی از صفحه نمایش های بزرگ که دارای Resolution بالاتری نیز هستند، خواندن متن را دشوار می کنند. در ضمن اندازه صفحه نمایش رابطه مستقیمی با اندازه لپ‌تاپ خواهد داشت. سیستم های جدید با مونیتور ۱۷ اینچ نیاز به دقت بیشتر در نگهداری خواهند داشت. علاوه بر اینکه جابجایی آنها نیز مشکل تر خواهد بود.

درایو ها
اندازه Hard Drive یک موضوع مهم تلقی می شود. اما انتخاب یک درایو نوری نیز به همان اندازه مهم است. یکی از قابلیت های مهم لپ‌تاپهای موجود قابلیت استفاده به عنوان یک پخش کننده DVD قابل حمل است. بوسیله یک درایو DVD-ROM و یا یک درایو Como CD-RW هر شخصی می تواند یک فیلم DVD را به مثابه یک تئاتر کوچک بر روی سیستمش تماشا کند. تعداد زیادی از سیستم هایی که تحت عنوان Ultra  portable شناخته می‌شوند، قابلیت استفاده از یک درایو نوری داخلی را ندارند. که این عمل به خاطر کاهش وزن و اندازه دستگاه صورت گرفته است.

شبکه
توانایی اتصال به شبکه نیز یکی از خصوصیت هایی است که هنگام خرید یک لپ‌تاپ باید مد نظر داشته باشید. به دنبال سیستم های بگردید که حداقل دارای یک مودم ۵۶ Kbps و یک اترنت(Ethernet) سریع باشند. این ها به شما اجازه می دهند تا با اکثر سیستم ها اتصال برقرار کنید و به تبادل اطلاعات بپردازید. در حال حاضر اغلب لپ‌تاپ‌ها فاقد مودم جهت اتصال به اينترنت هستند. در اين حال بايد يك مودم خارجي جداگانه خريداري نماييد. همچنين لپ‌تاپ‌هاي جديد به ارتباطات بيسيم WIFI و Bluetooth مجهز هستند.

طول عمر باطری
طول عمر باطری نیز به نیاز شما بستگی دارد. ولی به دنبال سیستم هایی بگردید که حداقل ۲ ساعت بدون نیاز به شارژ می توانند کار کنند. در صورت نیاز بیشتر می توانید به دنبال لپ‌تاپ‌هایی باشید که امکان استفاده از باطری جانبی را برای شما فراهم می‌کند.

گارانتی
و آخرین مورد (نه کم اهمیترین مورد) نوع و طول مدت گارانتی سیستم خریداری شده می باشد. لپ‌تاپها ممکن است بیشتر از رايانه‌هاي شخصي دچار مشکل شوند و این مورد نیز به خاطر قابلیت جابجایی آن ها است. هنگام خرید یک سیستم مطمئن باشید که حداقل از ۱ سال گارانتی بهره‌مند می‌شوید. اگر قصد استفاده زیاد و یا ناشیانه از لپ‌تاپ را دارید سیستم هایی با ۳ سال پشتیبانی (با وجود قیمت بالاتر) انتخاب بهتری برای شما محسوب می شود. سیستم هایی که توسط شخص ثالث (فروشنده) گارانتی می شود، انتخاب خوبی نیست مگر اینکه به نمایندگی از شرکت سازنده دستگاه باشد.

 

+ نوشته شده در  بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت ۲۰:۴۲ بعد از ظهر  توسط کوروش  |